روش جدید برای بازیافت ضایعات پلاستیکی با استفاده از کاتالیزور جدید پذیرنده مایکرو ویو

محققان دپارتمان شیمی دانشگاه اکسفورد روشی را برای تبدیل ضایعات پلاستیکی به گاز هیدروژن توسعه داده اند که می تواند به عنوان سوخت پاک و کربن جامد با ارزش بالا استفاده شود.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از انجمن لوله و اتصالات پی وی سی، این کار با استفاده از نوع جدیدی از کاتالیست که توسط این گروه توسعه یافته انجام می شود، در این روش از مایکروویو برای فعال کردن ذرات کاتالیست استفاده می کنند که به طور موثر هیدروژن را از پلیمرها خارج  میکند.

مسیر بالقوه اقتصادی برای مبارزه با ضایعات پلاستیکی

این یافته ها نشان می دهد که محققان چگونه ذرات پلاستیکی پودر شده به صورت مکانیکی را با یک کاتالیزور از اکسید آهن و اکسید آلومینیوم گیرنده مایکرویو میکس می کنند.

این مخلوط در معرض مایکرویو قرار گرفت و حجم زیادی از گاز هیدروژن و باقی مانده مواد کربنی  به دست آمد که عمده آن به عنوان نانو لوله های کربنی شناخته شد.

این فرایند سریع تک مرحله ای برای تبدیل پلاستیک  به هیدروژن و کربن جامد به طور قابل توجهی فرایندهای معمول مقابله با ضایعات پلاستیکی را ساده می کند و نشان میدهد که بیش از 97 درصد هیدروژن موجود در پلاستیک را می توان در مدت زمان کوتاهی با یک روش کم هزینه و بدون هیچ گونه بار CO2  استخراج کرد.

تبدیل پلاستیک به اجزای مفید

این روش جدید نشان دهنده یک راه حل بالقوه جذاب برای مشکل ضایعات پلاستیکی است. به جای آلودگی زمین و اقیانوس ها از پلاستیک ها می توان به عنوان خوراک با ارزش برای تولید سوخت هیدروژن پاک و محصولات کربن با ارزش افزوده استفاده کرد.