نیاز به محصولات و قطعات جدید در صنایع پزشکی همچنان رو به افزایش است. در حال حاضر بسیاری از پزشکان به تجهیزات مدرن نیاز دارند تا خواسته‌های پزشکی آن‌ها برآورده شود. استفاده فزاینده از مواد پلاستیک در صنایع پزشکی نتیجه این افزایش تقاضا می‌باشد. اهمیت آن در این صنعت باعث شده است تا بسیاری از تولیدکنندگان تمرکز خود را بر روی این بخش قرار دهند و به ساخت قطعات پزشکی مشغول شوند.

با تمام این تفاسیر استانداردهای سختگیرانه‌ای وجود دارد که برای محصولات پزشکی وجود دارد که بازار مواد پلاستیک را مناسب و ایده آل کرده است. تولیدکنندگان مایل به تولید قطعات پلاستیکی هستند که به بیماران خدمت کند. در کنار صنایع پلاستیک که فناوری قالب سازی تزریق را به وجود آورده است، بخش پزشکی نیز پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

استفاده از مواد پلاستیک در صنایع پزشکی

اختراع تکنیک‌های قالب گیری و تزریق مواد پلاستیک موجب شده تا تولیدکنندگان به استفاده بیشتر از آن برای وسایل پزشکی روی بیاورند.

در حال حاضر با توجه به مزایایی که این مواد به همراه دارند، مصرف مواد پلاستیک نسبت به فلزات بسیار بیشتر شده است. هم اکنون ابزار پزشکی پلاستیکی به صورت بسیار متداول رواج یافته‌اند، چرا که امکانات بیشتری به واسطه آن‌ها امکان پذیر شده است.

وسایلی مانند کیت‌های معاینه پزشکی یکبار مصرف که از مواد پلاستیکی استریل شده ساخته شده‌اند، یکی از نمونه‌های کاربردی آن‌ها در صنایع پزشکی است.
با این حال بهتر است بدانید که استانداردها و محدودیت‌هایی در استفاده از مواد پلاستیکی در ساخت لوازم وجود دارد که تولیدکننده را مقید به اجرای آن‌ها می‌کند. به کمک تکنیک‌های تزریق و قالب گیری، امکان استفاده از رزین‌های پلاستیکی در کاربرد پزشکی افزایش یافته است.

ویژگی‌های مواد پلاستیکی در ساخت تجهیزات

۱- بسته به قدرت مورد نیاز برای تولید یک وسیله پزشکی، درجه خلوص این ماده متفاوت خواهد بود.

۲- مقاومت حرارتی و شیمیایی

۳- تکنیک‌های قالب گیری که بسته به نوع وسیله، روش ساخت متفاوت است.

۴- مقاومت در برابر خوردگی، دما، استحکام بالا، انعطاف پذیری و مواردی از این دست که بسیار مهم است.

مواد مورد استفاده در ساخت وسایل پزشکی

۱- پلی اتیلن: این ماده با وزن مولکولی فوق العاده بالا همراه است، در نتیجه برای ایجاد پروتز مناسب خواهد بود.

۲- پلی پروپیلن: برای بخش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به استریلیزاسیون اتوکلاو نیاز باشد. این ماده توانایی بالایی در تحمل دما دارد.

۳- پلی استایرن: با توجه به ویژگی سختی آن از این ماده استفاده می‌شود.

۷- پلی کربنات: برای مقاومت در برابر حرارت و اشعه ماورابنفش و خاصیت شفافیت از آن استفاده می‌گردد.

مزایای استفاده از تکنیک‌های قالب گیری پلاستیک

موارد مصرف پلاستیک در زندگی بسیار زیاد شد است. صنایع پزشکی در دهه‌های گذشته با تجهیزات و ابزار دقیق فلزی اداره می‌شده است. با این حال امروزه و با توجه به امکانات دقیق دستیابی به هندسه‌های دقیق و همچنین خواص مواد پلاستیک به عنوان عایق حرارتی دما، آن‌ها بهترین انتخاب برای این منظور بودند.

پس از مدتی اختراع انواع مختلفی از آن‌ها مانند رزین پلاستیک و تکنیک‌هایی که در این زمینه وجود دارد، باعث تغییر سناریو در این صنعت شد. به این دلیل که این روش‌های می‌توانند استانداردهای دقیق و هندسه‌های پیچیده را رعایت کرده و شرایط مورد نیاز در صنعت پزشکی را فراهم کنند.

هم اکنون بسیاری از طراحان از ویژگی‌هایی مانند سبک بودن، انعطاف پذیری، میزان سفتی، گرما و مقاومت شیمیایی مواد پلاستیک گرانولی استفاده می‌کنند.

نیازهای منحصر به فرد در صنعت پزشکی نیاز به تکنیک‌های ساخت ویژه‌ای دارد که به کمک هماهنگ شدن با استانداردهای دقیق و برنامه‌های مراقبت بهداشتی بسیار مناسب خواهد بود.
قالب تزریق پلاستیک با استفاده از رزین‌های پلاستیکی، استانداردهای مورد نظر تولیدکنندگان را به آن‌ها ارائه می‌دهد. لوازم پزشکی ساخته شده توسط تکنیک‌های قالب گیری، ویژگی‌های مثبتی مانند مقاومت شیمیایی و حرارتی، دوام، کیفیت بالا و همچنین راندمان مقرون به صرفه به همراه خواهد داشت.
بسیاری از تجهیزات پزشکی مانند سرنگ‌های پلاستیکی، لوازم جراحی، کیت تست دارو، لیوان‌های نمونه گیری، لوله‌ها، قطعات جراحی قلب و عروق و بسیاری از موارد دیگر هم اکنون به واسطه مواد پلاستیک تولید می‌شوند.

چشم انداز مواد پلاستیکی در صنعت پزشکی

در حال حاضر مصرف مواد پلاستیک به بخش جدایی ناپذیری از آینده مراقبت‌های بهداشتی تبدیل شده است. با این حال هر ساله و با توجه به پیشرفت‌ها و فناوری‌های جدید، تکنیک‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود.

استفاده از مواد پلاستیک گرانول در صنعت پزشکی به همراه توسعه تکنیک‌های نوین مانند ماشین‌های تزریق، قالب گیری و غیره باعث شده است تا هم اکنون طراحان و تولیدکنندگان بتوانند ابزارهای دقیقی تولید کنند.

با توجه به این پیشرفت‌ها بسیاری از بیمارستان‌ها در سراسر جهان با استفاده از دستگاه‌هایی که ساخت آن‌ها بسیار آسان و سریع است، کنترل و اداره می‌شوند.

با این وجود مسئله مهمی که وجود دارد این است که در کنار تولید، به فرایند بازیافت و جمع آوری انواع مواد پلاستیک از محیط زیست باید توجه ویژه‌ای شود تا بتوان از خطراتی که می‌تواند به وجود بیاورد، جلوگیری کرد.